Narın dəstəyi ilə Jestdili.az-ın beynəlxalq inkişaf mərhələsinə start verildi
Narın “Karlara Dəstək” İctimai Birliyi ilə birgə ərsəyə gətirdiyi “Jestdili.az” platformasının növbəti inkişaf mərhələsinə start verilib. Azərbaycanın ilk elektron jest dili lüğəti olan sayt nitq və eşitmə məhdudiyyətli şəxslərin, eləcə də onların ailə üzvləri və yaxınlarının Azərbaycan jest dilini onlayn şəkildə istənilən yerdə və vaxtda tamamilə pulsuz öyrənməsinə imkan yaradır.
Layihənin yeni mərhələsi çərçivəsində platformaya rus və ingilis dili dəstəyinin əlavə olunması planlaşdırılır. Eyni zamanda ən çox istifadə olunan 100 sözün yerli və beynəlxalq işarət dilində versiyalarının hazırlanaraq beynəlxalq işarət dili bölməsinin yaradılması nəzərdə tutulur. Bununla yanaşı, Azərbaycan işarət dili ilə beynəlxalq işarət dilinin müqayisəsini təmin edən interaktiv modulun hazırlanması, tədris resurslarının genişləndirilməsi, eləcə də texniki xidmət və server infrastrukturunun təkmilləşdirilməsi planlaşdırılır. Qeyd edək ki, hazırda platformada 4000 sözün video tərcüməsi və gündəlik həyatda istifadə edilən 500 cümlə nümunəsi təqdim olunur.
Platformanın yenilənməsi inklüziv cəmiyyət quruculuğuna mühüm töhfə verir. Layihə eşitmə və nitq məhdudiyyətli şəxslərin sosial inteqrasiyasını gücləndirir, onların təhsil və informasiya resurslarına çıxış imkanlarını genişləndirir, eyni zamanda cəmiyyət daxilində ünsiyyət baryerlərinin aradan qaldırılmasına xidmət edir.
Qeyd edək ki, “jestdili.az” layihəsi ən uğurlu sosial təşəbbüs kimi Beynəlxalq İctimaiyyətlə Əlaqələr Assosiasiyası tərəfindən Golden World Award mükafatına layiq görülüb.

При поддержке Nar дан старт этапу международного развития платформы Jestdili.az
Запущен следующий этап развития платформы Jestdili.az, разработанной Nar совместно с Общественным объединением «Поддержка глухих». Являясь первым электронным словарём жестового языка в Азербайджане, платформа предоставляет людям с нарушениями слуха и речи, а также их семьям и близким возможность бесплатно изучать азербайджанский жестовый язык онлайн — в любое время и из любой точки.
В рамках нового этапа проекта планируется добавление поддержки русского и английского языков. Также предусматривается разработка версий 100 наиболее употребляемых слов на национальном и международном жестовых языках с созданием отдельного раздела по международному жестовому языку. Кроме того, будет внедрён интерактивный модуль для сравнения азербайджанского и международного жестовых языков. Проект также включает расширение образовательных ресурсов и модернизацию технической поддержки и серверной инфраструктуры. В настоящее время платформа содержит видеопереводы 4 000 слов и 500 примеров предложений, используемых в повседневной жизни.
Обновление платформы вносит значительный вклад в развитие инклюзивного общества. Проект способствует социальной интеграции людей с нарушениями слуха и речи, расширяет их доступ к образовательным и информационным ресурсам и содействует устранению коммуникационных барьеров в обществе.
Сайт Nar jestdili.az был удостоен премии Golden World Award со стороны Международной ассоциации по связям с общественностью за свою социальную инициативу как самый успешный проект КСО.