Narın dəstəyi ilə Jestdili.az-ın beynəlxalq inkişaf mərhələsinə start verildi
Narın “Karlara Dəstək” İctimai Birliyi ilə birgə ərsəyə gətirdiyi “Jestdili.az” platformasının növbəti inkişaf mərhələsinə start verilib. Azərbaycanın ilk elektron jest dili lüğəti olan sayt nitq və eşitmə məhdudiyyətli şəxslərin, eləcə də onların ailə üzvləri və yaxınlarının Azərbaycan jest dilini onlayn şəkildə istənilən yerdə və vaxtda tamamilə pulsuz öyrənməsinə imkan yaradır.
Layihənin yeni mərhələsi çərçivəsində platformaya rus və ingilis dili dəstəyinin əlavə olunması planlaşdırılır. Eyni zamanda ən çox istifadə olunan 100 sözün yerli və beynəlxalq işarət dilində versiyalarının hazırlanaraq beynəlxalq işarət dili bölməsinin yaradılması nəzərdə tutulur. Bununla yanaşı, Azərbaycan işarət dili ilə beynəlxalq işarət dilinin müqayisəsini təmin edən interaktiv modulun hazırlanması, tədris resurslarının genişləndirilməsi, eləcə də texniki xidmət və server infrastrukturunun təkmilləşdirilməsi planlaşdırılır. Qeyd edək ki, hazırda platformada 4000 sözün video tərcüməsi və gündəlik həyatda istifadə edilən 500 cümlə nümunəsi təqdim olunur.
Platformanın yenilənməsi inklüziv cəmiyyət quruculuğuna mühüm töhfə verir. Layihə eşitmə və nitq məhdudiyyətli şəxslərin sosial inteqrasiyasını gücləndirir, onların təhsil və informasiya resurslarına çıxış imkanlarını genişləndirir, eyni zamanda cəmiyyət daxilində ünsiyyət baryerlərinin aradan qaldırılmasına xidmət edir.
Qeyd edək ki, “jestdili.az” layihəsi ən uğurlu sosial təşəbbüs kimi Beynəlxalq İctimaiyyətlə Əlaqələr Assosiasiyası tərəfindən Golden World Award mükafatına layiq görülüb.

The international development phase of jestdili.az launched with the support of Nar
The next phase of development has been launched for the Jestdili.az platform, created by Nar in partnership with the “Support to the Deaf” Public Union. As Azerbaijan’s first electronic sign language dictionary, the platform enables individuals with speech and hearing impairments, as well as their family members and relatives, to learn Azerbaijani Sign Language online, anytime and anywhere, completely free of charge.
As part of the new phase of the project, the addition of Russian and English language support to the platform is planned. At the same time, it is envisaged that versions of the 100 most frequently used words will be developed in both national and International Sign Language, forming a dedicated International Sign Language section. Furthermore, an interactive module enabling comparison between Azerbaijani Sign Language and International Sign Language will be introduced. The project also предусматриes the expansion of educational resources, as well as upgrades to technical maintenance and server infrastructure. Currently, the platform provides video translations of 4,000 words and 500 example sentences used in everyday communication.
The platform’s enhancement makes a significant contribution to building a more inclusive society. The project strengthens the social integration of individuals with hearing and speech impairments, broadens their access to education and information resources, and helps reduce communication barriers within society.
Nar’s “jestdili.az” was honoured with the Golden World Award by the International Public Relations Association for its social initiative as the most successful CSR project.