“Nar”ın dəstəyi ilə Azərbaycan dili və ədəbiyyatı üzrə beynəlxalq simpozium keçirildi
Ölkənin ən sərfəli mobil operatoru olması ilə yanaşı, sosial layihələri də xüsusi diqqət mərkəzində saxlayan “Nar” “Azərbaycan dili və ədəbiyyatı araşdırmaları” adlı I Beynəlxalq Elmi Simpoziumun keçirilməsinə dəstək olub. Xəzər Universiteti və digər nüfuzlu ali təhsil müəssisələrinin təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbir Azərbaycan dili və ədəbiyyatının inkişaf etdirilməsi və türk dünyasında daha geniş tanıdılması məqsədi ilə təşkil edilib.
İki gün davam edən simpozium Azərbaycan, Türkiyə, Özbəkistan, Qazaxıstan, Qırğız Respublikasının və Şimali Kipr Türk Respublikası kimi ölkələrin alimlərini bir araya gətirərək dil və ədəbiyyat üzrə aktuallığını qoruyan mövzuları müzakirəyə çıxarıb. Tədbirdə ümumilikdə 100-ə yaxın elmi tədqiqatçı müxtəlif mövzulu tezislərlə həm əyani, həm də onlayn sessiyalarda çıxış edib. Həmçinin, simpozium çərçivəsində milli dramaturgiyamızın görkəmli nümayəndəsi Cəfər Cabbarlının anadan olmasının 125 illiyinə həsr olunmuş elmi, musiqili bədii proqram təqdim edilib.
“Nar” ana dilimizin təbliği və mədəni irsimizin qorunmasını öz sosial məsuliyyət strategiyasının ayrılmaz hissəsi hesab edir. Simpoziumun dəstəkçisi olaraq, “Nar” bu sahədə gələcək elmi araşdırmalara, milli dəyərlərin təbliğinə və dilimizin beynəlxalq arenada möhkəmlənməsinə töhfə verməkdən qürur duyur. Qeyd edək ki, “Nar” təhsil, mədəniyyət və sosial layihələrdə fəal iştirak edərək Azərbaycan cəmiyyətinin dayanıqlı inkişafına dəstək göstərməyə davam edir.

Nar sponsors international symposium on Azerbaijani language and literature
As Azerbaijan’s most affordable mobile operator, Nar prioritizes supporting social initiatives. Demonstrating this commitment, Nar sponsored the First International Scientific Symposium on "Azerbaijani Language and Literature Studies," organized by Khazar University in collaboration with other leading academic institutions. The event was dedicated to advancing Azerbaijani language and literature and raising awareness about their significance in the Turkic world.
The two-day symposium brought together scholars from Azerbaijan, Turkiye, Uzbekistan, Kazakhstan, Kyrgyz Republic, and the Turkish Republic of Northern Cyprus to address contemporary topics in language and literature studies. Nearly 100 researchers participated in both in-person and online sessions, presenting a variety of theses. As part of the event, a special scientific, musical, and artistic program commemorated the 125th anniversary of Jafar Jabbarly, a prominent figure in Azerbaijani dramaturgy.
Nar regards the promotion of the Azerbaijani language and the preservation of cultural heritage as integral to its corporate social responsibility strategy. By supporting this symposium, Nar contributes to fostering future scientific research, promoting national values, and enhancing the international prominence of the Azerbaijani language. Nar continues to play an active role in educational, cultural, and social projects, supporting the sustainable development of Azerbaijani society.