“Nar”ın dəstəyi ilə Azərbaycan dili və ədəbiyyatı üzrə beynəlxalq simpozium keçirildi
Ölkənin ən sərfəli mobil operatoru olması ilə yanaşı, sosial layihələri də xüsusi diqqət mərkəzində saxlayan “Nar” “Azərbaycan dili və ədəbiyyatı araşdırmaları” adlı I Beynəlxalq Elmi Simpoziumun keçirilməsinə dəstək olub. Xəzər Universiteti və digər nüfuzlu ali təhsil müəssisələrinin təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbir Azərbaycan dili və ədəbiyyatının inkişaf etdirilməsi və türk dünyasında daha geniş tanıdılması məqsədi ilə təşkil edilib.
İki gün davam edən simpozium Azərbaycan, Türkiyə, Özbəkistan, Qazaxıstan, Qırğız Respublikasının və Şimali Kipr Türk Respublikası kimi ölkələrin alimlərini bir araya gətirərək dil və ədəbiyyat üzrə aktuallığını qoruyan mövzuları müzakirəyə çıxarıb. Tədbirdə ümumilikdə 100-ə yaxın elmi tədqiqatçı müxtəlif mövzulu tezislərlə həm əyani, həm də onlayn sessiyalarda çıxış edib. Həmçinin, simpozium çərçivəsində milli dramaturgiyamızın görkəmli nümayəndəsi Cəfər Cabbarlının anadan olmasının 125 illiyinə həsr olunmuş elmi, musiqili bədii proqram təqdim edilib.
“Nar” ana dilimizin təbliği və mədəni irsimizin qorunmasını öz sosial məsuliyyət strategiyasının ayrılmaz hissəsi hesab edir. Simpoziumun dəstəkçisi olaraq, “Nar” bu sahədə gələcək elmi araşdırmalara, milli dəyərlərin təbliğinə və dilimizin beynəlxalq arenada möhkəmlənməsinə töhfə verməkdən qürur duyur. Qeyd edək ki, “Nar” təhsil, mədəniyyət və sosial layihələrdə fəal iştirak edərək Azərbaycan cəmiyyətinin dayanıqlı inkişafına dəstək göstərməyə davam edir.

При поддержке «Nar» прошел международный симпозиум по азербайджанскому языку и литературе
Как самый доступный мобильный оператор в Азербайджане, «Nar» уделяет особое внимание поддержке социальных инициатив. В рамках этой миссии «Nar» выступил спонсором Первого международного научного симпозиума «Исследования азербайджанского языка и литературы», организованного Хазарским университетом в сотрудничестве с другими ведущими учебными заведениями. Мероприятие было направлено на развитие азербайджанского языка и литературы, а также на повышение их роли в тюркском мире.
Двухдневный симпозиум объединил ученых из Азербайджана, Турции, Узбекистана, Казахстана, Кыргызской Республики и Турецкой Республики Северного Кипра для обсуждения актуальных вопросов в области языка и литературы. В мероприятии приняли участие около 100 исследователей, которые представили свои тезисы как на очных, так и на онлайн-сессиях. В рамках симпозиума также состоялась научно-музыкальная и художественная программа, посвященная 125-летию со дня рождения Джафара Джаббарлы, выдающегося представителя азербайджанской драматургии.
«Nar» считает продвижение азербайджанского языка и сохранение культурного наследия ключевыми направлениями своей стратегии социальной ответственности. Поддержка данного симпозиума подчеркивает вклад «Nar» в развитие научных исследований, продвижение национальных ценностей и укрепление позиций азербайджанского языка на международной арене. Компания продолжает активно участвовать в образовательных, культурных и социальных проектах, содействуя устойчивому развитию азербайджанского общества.