“Nar” beynəlxalq mükafata layiq görüldü
“Nar”ın sosial layihəsi Beynəlxalq İctimaiyyətlə Əlaqələr Assosiasiyası tərəfindən “Korporativ məsuliyyət” istiqamətində ən uğurlu layihə olaraq “Qızıl Dünya Mükafatı”na layiq görüldü.
“Nar”ın mükafata layiq görülən layihəsi – “Azərbaycan işarə dilində ilk elektron lüğəti – jestdili.az” 30 mindən çox nitq və eşitmə məhudiyyətli soydaşımızın ana dilində jest dilini öyrənmək imkanı yaradır. Elektron lüğətdə 5000-dən çox sözün foto və video təsvirləri toplanıb. Jestdili.az resursundan istifadə etməklə nitq və eşitmə məhudiyyətli şəxslər və onların yaxınları heç yerə getmədən və müəllim olmadan, onlayn qaydada jest dilini öyrənə bilir.
Qeyd edək ki, Qızıl Dünya Mükafatının (GWA – Golden World Award) bu il 200-dən çox finalçısı seçilib və layihələr 39 nəfərlik beynəlxalq səviyyəli peşəkar münsiflər heyəti tərəfindən dəyərləndirilib. “Nar” ilə yanaşı, qaliblər arasında Türk Telecom, Shell, Toyota, SOCAR Türkiye, Hyundai, MasterCard kimi dünya miqyaslı şirkətlərin layihələri müxtəlif nominasiyalar üzrə yer alıb. “Nar” yüzlərlə şirkətlərin içərisindən qalib seçilərək bu mükafata layiq görülən ilk Azərbaycan şirkəti oldu.
“Nar”ın Korporativ Ünsiyyət departamentinin direktoru Əziz Axundov ictimaiyyətlə əlaqələr sahəsi üzrə ən nüfuzlu mükafatın Azərbaycanı təmsil edən şirkət tərəfindən qazanılmasından qürur duyduğunu bildirib: “Eşitmə və nitq məhdudiyyətli şəxslər üçün həyata keçirdiyimiz sosial layihələrimiz onların həyatlarının müsbətə doğru dəyişməsi və inklüziv cəmiyyət yaratmağımız baxımından xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Həyata keçirdiyimiz təşəbbüslərin beynəlxalq səviyyədə tanınması və mükafata layiq görülməsi bizim doğru yolda olduğumuzu göstərir.”
Beynəlxalq İctimaiyyətlə Əlaqələr Assosiasiyası (IPRA, International Public Relations Assosication) 1955-ci ildə bu sahənin peşəkarlarını birləşdirən qlobal əməkdaşlıq platforması kimi təsis edilib. Assosasiya 1983-cü ildən BMT və alt qurumları ilə sıx əməkdaşlıq edir və layihələri qiymətləndirərkən BMT-nin Davamlı İnkişaf Hədəflərini də (SDGSustainable Development Goals) əsas götürür.
“Nar” BMT Qlobal Sazişinə qoşulmuş ilk Azərbaycan şirkəti olaraq, sosial məsuliyyət strategiyasını bu hədəflərə uyğun olaraq qurur. Jest dili layihəsi də BMT-nin inklüziv təhsil hədəfinə uyğun olaraq həyata keçirilib. Layihə “Karlara Dəstək” və “Regional İnkişaf” ictimai birlikləri ilə tərəfdaşlıq nəticəsində ərsəyə gəlib.
“Nar”ın həyata keçirdiyi bütün sosial layihələr haqqında məlumatı nar.az/projects səhifəsindən əldə etmək olar.

Nar Won an International Award
Nar was honored with the Golden World Award by the International Public Relations Association for its social initiative as the most successful CSR project.
The award-winning project “jestdili.az”, the first Azerbaijani sign language e-dictionary provides an opportunity for over 30,000 speech and hearing-impaired individuals to learn sign language in the mother tongue. Photo and video descriptions of more than 5,000 words have been collected in the online dictionary. By using the Jestdili.az resource, speech- and hearing-impaired people and their relatives can learn sign language online without going anywhere or without a teacher.
It should be noted that more than 200 finalists of the Golden Winners Award were selected this year, and the projects were evaluated by a 39-member international professional jury. The projects of world-recognized companies such as Turk Telecom, Shell, Toyota, SOCAR Turkiye, Hyundai, and MasterCard were among the winners in various nominations, as well. In fact, Nar was selected as the winner among hundreds of companies and became the first Azerbaijani company to receive this award.
Aziz Akhundov, Corporate Communications Director at Nar, noted that he feels proud that the company representing Azerbaijan won the most prestigious award in the field of public relations. “At Nar, we are particularly sensitive to the sustainability and value of the projects for the country. Our social projects for hearing and speech-impaired people are of special importance in terms of making a positive impact on their lives and creating an inclusive society. International recognition and award given to our initiatives show that our efforts are aligned with the right direction."
The International Public Relations Association (IPRA) was founded in 1955 as a global cooperation platform uniting professionals in this field. Since 1983, the association has been closely cooperating with the UN and its sub-organizations. The IPRA takes the UN's Sustainable Development Goals (SDG) as a basis for the evaluation of the projects.
As the first Azerbaijani company to join the UN Global Compact, Nar builds its social responsibility strategy in accordance with these goals. The sign language project was also implemented in accordance with the inclusive education goal of the UN. The project was developed in partnership with "Support for the Deaf" and "Regional Development" public associations.